Toksit Karışımı Nasıl Önlenir?

Fransa'da yapılan iki araştırmaya göre, tamponlarda ve bebek bezlerinde güvenli olmayan seviyelerde toksik kimyasallar bulundu. Üstelik bunlar, gerçekten temiz olması gereken ürünlerdir.

Blanca Morales, EEB ve BEUC Ecolabel uzmanı, riskleri ve bunların nasıl önlenebileceğini açıklıyor:

‘’Bebek bezlerinde yüksek miktarlarda tehlikeli kimyasallar olabilir’’ Bu haber, Ocak ayında uluslararası bir şok raporunda bulunuyor.

Tüm tüketici ürünlerinin yapı taşlarını oluşturan 80.000 kadar kimyasal maddenin çok büyük bir kısmı insan vücudu tarafından kolayca emiliyor. Yeni bir makaleye göre bu durum, diyabet, meme ve prostat kanseri gibi hastalıklara yol açıyor.

Ancak hikaye bana, üç çocuk annesini çağrıştırıyor. Kimyasal maruz kalmanın güvenlik seviyeleri, çocuklara değil yetişkinlere dayanıyor. Ve çocukların, yetişkinlere nazaran, metabolizma ve hassas gelişim organları, toksik kimyasallara karşı daha savunmasız kalıyor.

Ekonomik olmayan bebek bezlerinin yapımcıları, alerjik reaksiyonlara, cilt tahrişlerine, toksik şok sendromuna, karaciğer hasarına ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına bağlı olarak birçok toksik madde, boya ve ağartıcı kullanmakta serbesttir.

Madde kombinasyonları, Fransızların bulduğundan daha da problemli olabiliyor. Yakında açıklanacak olan kimyasal kokteyllerin, sandığımızdan daha zararlı olduğunu gösteren araştırmaların farkındayız.

Neyse ki, AB Ecolabel sayesinde bebek bezlerindeki kimyasalları engellemenin bir yolu var. Ecolabel kuralları, Fransız yetkilileri tarafından bulunan tüm kimyasalları kullanarak ,bez üreticilerini durduruyor. Bu maddelerde, alerjileri tetikleyebilecek kokulara izin verilmiyor.

Yapışkan malzemeler için formaldehit ve bazı ftalat sınıfları kesinlikle yasaktır. Pamuğun kullanıldığı yerde -ki bu organik olmalıdır- pestisit glifosatın hiçbiri yoktur. Ayrıca EU Ecolabel , boyaların ve mürekkeplerin cilde doğrudan temas etmeyen alanlara kullanımını ve sadece boya ıslaklığını belirtme veya iniş alanlarını bant için gösterme gibi belirli bir fonksiyona hizmet ederse sınırlar. Son olarak, süper emici polimerlerin minimum bir eşikte tutulması gerekir.

Aynı kurallar Ecolabelled tamponlar ve hijyenik pedler için de geçerlidir. Bu sadece iyi bir haber değil, dün yayınlanan farklı bir Fransız soruşturması -Tüketici Derneği 60 Millions de Consommateurs - tamponlarda istenmeyen kimyasallara benzer bir kokteyl buluyor. Aynı Fransız ajansı, bebek bezlerindeki kimyasallar hakkında daha önce uyarıyor, sağlık ürünlerinden salınan toksik kimyasallar dahil maddelerin %100'ü vücut tarafından emiliyor.

Çevresel Kağıt Ağı'na göre, zaman içinde toksinlerin iz seviyelerinin, bunları kullananlar için önemli sağlık riski oluşturabileceğini öne süren kanıtlar artıyor. Tehdit popüler bir Fransız belgeselinde inceleniyor.

Tüketici ve çevresel STK'lar, her türlü ürün için Ecolabel kurallarının şekillendirilmesine yardımcı oluyor. Malzeme üretimine, dağıtımdan imhaya kadar kullanım ömürleri boyunca çevresel standartları karşılamaları gerekiyor.Kurallar mükemmel değil, ama insanların yeşillikleri kesmesi ve olumlu satın alma gücü kullanması için iyi bir yoldur.

Bu aralar kağıt ürünleri için bunlar düzenli ve daha katı yapılıyor. Ve tabi ki daha az ve uzun kullanmak en çevreci seçenek. Sıhhi ürünler için alışveriş yapanlar, TCF işaretli paketleri ya da klor içermeyenleri aramak istiyor, beyazlatıcı bir yan ürün olan toksik, dioksin riskini azaltıyor.

Bu henüz AB Ecolabel kriterlerinin, Nordic Swan ya da Blue Angel etiketlerinin bir parçası değil ancak Fransız yetkililerinin, daha güvenli bebek bezleri için önerdiği bir şeydir. İyileştirme için, bir başka alan sürdürülebilir ormancılıktır, AB Ecolabel sıhhi ürünlerde hala çok düşük. Görüşmeler sırasında reddediliyor ve yetersiz standartlar onaylanıyor.

Neyse ki, dükkanlarda bulduğumuz tüm AB Ecolabel ve Nordic Swan bebek bezleri FSC işaretini taşıyor. AB Ecolabel standartları önümüzdeki 2 yılda revize edildiğinde hem FSC hem de TCF kurallarının dahil edilmesini umuyoruz.

Yeniden kullanılabilir bebek bezleri elbette yeni satın almak yerine mükemmel bir alternatiftir. Tüketici güveni yüksek ve Ecolabel ürünlerine talep artıyor. Artık, bir AB Ecolabel’i Eylül 2018’e göre -bir önceki yıla göre- daha fazla ürün ve hizmet alıyor. Büyüme 2016'dan bu yana neredeyse % 85 arttı. Temizlik ürün ve hizmetleri, ev ve bahçe ürünleri, giyim ve hatta turizm hizmetlerini kapsayan 26 ürün grubu bulunuyor. 

 

Kaynak : Tıklayınız

  • 10 Mayıs 2019