Toyuncak Dergisi Röportajımız Yayınlandı

AZOLAB ile markanızı 1 (bir) numara yapın !

İhracatta uzun dönem yol arkadaşınız AzoLab Hardline markanızı tüketicinin gözünde bir numara yapmak için var

Your Glocal Partner sloganıyla 2015 yılında faaliyetlerine başlayan yerli ve milli tekstil laboratuarı AzoLab, firmalara fiziksel, kimyasal, ekolojik, haslık, Oekotex, Gots, KKDİK, ROHs&Reach testleri ile danışmanlık hizmeti veriyor. AzoLab Hardline Genel Müdürü Timur Karadağ ve AzoLab Hardline Bölüm Müdürü Görkem Eroğlu sundukları hizmetler hakkında bilgi verdiler.

BAĞIMSIZ SERMAYELİ AKREDİTE İLK ÖZEL TEKSTİL VE OYUNCAK LABORATUVARI

Öncelikle kendinizden ve firmanızın kuruluşundan bahsedebilir misiniz?

Timur KARADAĞ: “Öncelikle yaşamış olduğumuz acı depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Millet olarak bütün acı ve zor günlerde olduğu gibi bu günlerinde üstesinden hep beraber geleceğimize inanıyoruz.

Kendim ODTÜ Kimya Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllar Laboratuvar Analiz cihazları konusunda dünya lideri bir firmada yöneticilik yaptım. Bu süreçte son teknoloji ürünü Laboratuvar uygulamaları konusunda önemli bir tecrübe kazandım. AzoLab çatısı altında bu tecrübelerimizden faydalanarak sektörlerimize hizmet etmeye devam ediyorum.

Hardline Bölüm Müdürümüz Görkem EROĞLU da Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu. Kendisi laboratuvar sektöründeki önemli bir firmada görev yapıyordu. Hardline yatırımlarına karar verdiğimiz dönem bir araya gelip birlikte bir yola çıktık. Bu arada yakın zamanda TÜRKAK denetçisi olarak görev almaya hak kazandı. Kendisini tebrik ediyorum.

AzoLab olarak alanında uzman, yeniliklere ve gelişime istekli kadromuz ile 2015 yılında İstanbul’da faaliyetlerimize başladık. Tamamen yerli ve hizmet ettiğimiz tüm sektörlerden bağımsız sermayeli akredite ilk özel Tekstil ve sonrasında Oyuncak laboratuvarıyız. Bu özelliğimiz ile gurur duyuyoruz.

AzoLab olarak hizmet odaklı çalışıyoruz. Sunduğumuz her hizmetin uluslararası düzeyde olduğunu kanıtlıyor, bu yönde yaptığımız faaliyetleri uluslararası seviyede tuttuğumuzu sürdürülebilir TS EN 17025 kalite yönetim sistemimiz ile ispat ediyoruz.

AzoLab olarak kuruluş amaçlarımız arasında en önemlisi, yerli üreticilerimizin yapacakları ihracata hazır hale gelmeleri konusunda kendilerine uzun dönem yol arkadaşı olmaktır.”

Oyuncak sektörüne sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Görkem EROĞLU: “AzoLab olarak Hardline Bölümümüzün çatısı altında Oyuncak Güvenlik ve Mevzuatına uygun akredite testler gerçekleştiriyoruz. Oyuncakların ISO 8124-8 kapsamında yaş grubu tayininden başlayarak mevzuata uygun testlerin belirlenmesi, EN 71 Oyuncak Güvenliği testleri sonrasında gerekiyorsa iyileştirme faaliyetleri hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz.”

ULUSLARARASI GEÇERLİ RAPORLAR

Laboratuvar Hizmetleri alanında yaptığınız yatırımlarla adınızdan sıkça söz ettiriyorsunuz. Bu yatırımlar ve bu arada kazandığınız TÜRKAK Sertifikasyon Belgesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Timur KARADAĞ: “Laboratuvarımız kurulduğu günden beri sunduğumuz hizmetleri TÜRKAK akreditasyonu altında vermektedir. İlk Akreditasyon tarihimiz 2016 yılı Ağustos ayıdır. Bu sene ikinci kez re-akreditasyon alacağız.  TÜRKAK’ın ILAC ve Avrupa Akreditasyon Birliği, EA’nın tam kapsamda tam üyesi olması itibariyle raporlarımızın uluslararası geçerliliği mevcuttur. Raporlarımızda TÜRKAK logosu yanında ILAC logosu da yer almaktadır.

2023 yılı içerisinde geniş Oyuncak, ve Kırtasiye, ROHS kapsamlarımızın yanında F963 Amerikan Oyuncak standartları, gene bebek grubu ürünleri ve elektrikli ev aletleri sektörlerine yatırım yaptık, çalışmalarımız devam ediyor, 2024 yılı başlarında akreditasyonun yayınlanmasını amaçlıyoruz.”

7/24 ULAŞILABİLİRLİK, HIZLI SERVİS SÜRESİ VE KALİTELİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

AzoLab olarak, sektör içerisindeki rakip firmalardan farklılaşmak adına nasıl çalışmalar yapıyorsunuz? Bu bağlamda öne çıkan özelliklerinizden bahseder misiniz? Potansiyel müşterileriniz neden AzoLab’ı tercih etmeli?

Görkem EROĞLU: “Uzman kadromuz, son teknoloji ürünü laboratuvarlarımız, şeffaf yönetim anlayışımız, geniş akreditasyon kapsamımız, kurye hizmetlerimiz ve Yerli & Milli laboratuvar olmamızın yanı sıra sürdürülebilir test ücretlerimiz ve Türk Lirası fiyat politikalarımız rakiplerimizden bizi ayıran özelliklerimiz arasında yer alıyor.

Kurulduğumuz günden beri üyesi olduğumuz OYDER, TÜKİD, TGSD, TIHCAD gibi STK’lar ile yakın bir mesai içerisinde çalışıyor, yapılan fuarlara katılıyor, her alanda sektörlerimizin yanında yer almaya gayret gösteriyoruz. Bu arada yakın zamanda yapılan seçimle göreve gelen OYDER’in yeni Yönetim Kurulunu ve Başkanımız Sayın Raşit Akar’ı kutlar, görevlerinde başarılar dileriz. Biz de AzoLab olarak OYDER’in Bakanlıklar ve Mevzuat Kurulunda yer alıyoruz.

Ayrıca önceden 60825 şimdi ise 62115 altında LED ve Işıklı oyuncaklar testini Türkiye’de akredite olarak yapabilen ilk laboratuvarız. Biz bu testi Türkiye’de yapana kadar testler ancak çok yüksek maliyetlerle ve uzun hizmet süreleri ile yurtdışında gerçekleştirilebiliyordu.

En belirgin özelliğiniz ne derseniz; 7/24 ulaşılabilirliğimiz, hızlı servis süremiz ve test beraberinde sağlamış olduğumuz danışmanlık hizmetlerimiz diyebiliriz.”

YAPILACAK İHRACAT, İTHALAT VE İÇ PİYASA DENETİMLERİNE HAZIRLIK

Sunduğunuz test hizmetlerini yaptıran firmalara, bu hizmetin faydası nedir?

Timur KARADAĞ: “Üretilen oyuncakların ulusal standartları yerine getirmesine ve gereken belgelendirme işaretlerini taşıma yeterliliğine sahip olmasını sağlamaktayız. Bu sayede test edilen ürünlerin oyuncak güvenliği standartlarına uygun üretip üretilmediğini teyit ediyor, ve onları yapılacak ihracat, ithalat ve iç piyasa denetimlerine hazır hale getiriyoruz.”

İçinde bulunduğumuz süreçte AzoLab Laboratuvar Hizmetleri daha da ilerlemek için nasıl çalışmalar yaptı? Geleceğe yönelik plan, proje ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

Görkem EROĞLU: “AzoLab olarak sektördeki liderliğimizi sürdürerek yeni kapsamlar, yeni yatırımlar yapmaktayız. 2023 yılı içerisinde Küçük Ev aletleri, Bebek grubu, ilave Reach ve ROHS Testlerini kapsamımıza alarak daha geniş bir kitleye hitap edecek ve sektörün lider çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz.”

2023 yılı gerek ciro gerek proje ve faaliyetler anlamında nasıl geçiyor?

Timur KARADAĞ: “2022 yılını çok iyi bir şekilde kapadık. Sektörde lider konumdayız. 2023 yılına da çok iyi başladık. Yaptığımız yatırımlarla sektöre çok daha yoğun bir şekilde hizmet vermeyi ve liderliğimizi devam ettirmeyi amaçlıyoruz.”

İnternet ve sosyal ağlar konusunda çalışmalarınız var mı?

Görkem EROĞLU: “AzoLab olarak günümüz mevzuat ve gereklilikleri yakından takip ederek düzenli olarak sosyal mecralarımızda aktif bir şekilde paylaşım yapmaktayız. www.azolab.com.tr adresine girerek ilgili linklerden sosyal medyalarımızı takip edebilirsiniz.”

Son olarak, önemine binaen eklemek istedikleriniz var mıdır?

Timur KARADAĞ: “2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılını kutlamaya hazırlanan Türkiye’mizin üretim alanında kendini sürekli geliştirdiği, dünya standartlarında üretim yaptığı oyuncak, kırtasiye, hazır giyim, tekstil ve ayakkabı gibi birçok sektörde yakın zamana kadar kendilerine yol arkadaşlığı yapacak ve Uluslararası arenada üretimlerin ilgili global standartlara uygun olup olmadığını test edecek yerli bir laboratuvar markamız yoktu. AzoLab’ı bu vizyonla kurduk. Başta Oyuncak ve Hazır Giyim olmak üzere Sektörlerimiz de bize gereken teveccühü gösterdiler. Çok şükür biz de AzoLab olarak bu güveni boşa çıkarmadık. İlgili sektörlerimizle beraber AzoLab olarak biz de büyüyoruz ve hep beraber büyümeye devam edeceğiz.”

AzoLab Laboratuvar Hizmetleri A.Ş., sektörün gelişimine katkıda bulunmak adına; son teknoloji ürünü analitik ve enstrümental cihazlarla donanımlı laboratuvarları ve alanında uzman, yeniliklere ve gelişime istekli kadrosu ile test edilecek ürünlerin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunun ekolojik, kimyasal ve fiziksel analiz yöntemleriyle test edilmesi için Türkiye’de kurulmuş, tamamen yerli ve hizmet ettiği tüm sektörlerden bağımsız sermayeli ilk özel akredite test laboratuvardır.Bu kapsam içerisinde bir çok test hizmetlerimiz ile paydaşlarımıza çözüm sunmaktayız.  

Kaynak : https://toyuncakdergisi.com/azolab-ile-markanizi-1-numara-yapin/

  • 30 Mayıs 2023