Sürdürülebilir Tekstil Yenilikleri

Dünya nüfusunun büyümesi ile insanların daha iyi ve daha uzun ömürlü giysi talepleri artmaktadır. Yıllar önce başlayan bir seride, FashionUnited en yenilikçi ve erişilebilir sürdürülebilir tekstil çözümlerinden bazılarını araştırarak günümüze yenilikçi bakış açılarını getirmiştir.

Tekstil sektöründe kenevir kullanımı tercih edilmektedir çünkü kenevir çok az su gerektiren ve herbisit, böcek ilacı, sentetik gübreler veya GDO tohumları gerektirmeyen hızlı büyüyen bir bitkidir. Kenevir ekimi, hayati besinleri yenileyerek ve erozyonu önleyerek toprak sağlığını iyileştirmektedir. Kenevir kumaşlar bakterileri öldürür, onları doğal anti-mikrobiyal yapar, diğer tüm liflere kıyasla en iyi ısı kapasitesine sahiptir, boyalarla kolayca birleşir ve kolayca renk değiştirmez. Ancak, kenevir sativa bitkisinin rekreasyonel bir ilaç olarak birleşmesi, özellikle batı dünyasında endüstriyel kenevirin üretimini ve kullanımını engellemektedir.

Tayland ya da Myanmar gibi ülkelerde, nilüfer elyaflar, yüzyıllardır nadir kumaşlar için kullanılmış ve zaman alıcı süreç, ipek ve ham keten kombinasyonu gibi hissedilen lüks bir kumaş üretmektedir. Günümüzde girişimci şirketler malzemeyi yeniden keşfediyorlar, örneğin hafif, yumuşak, ipeksi ve son derece nefes alabilir düz beyaz resmi gömlekler için ve kullanıcı üzerinde sakin ve huzurlu, neredeyse meditatif bir etkiye sahiptir. Lotus ve kenevir gibi, ısırgan otu lifleri son derece çok yönlüdür ve yaz aylarında ısırgan oturaklı giyenin serin ve kışın ılık olmasını sağlamaktadır. Kenevirden farklı olarak, bitkinin canlı ve yasal bir nakit mahsulü haline getirdiği ısırgan otlarının yetiştirilmesiyle ilgili herhangi bir yasal sorun bulunmamaktadır. Deri dağınık bir üründür; sadece üretim sürecine atıfta bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda hayvanların kendi hayvanları için sadece insanlara yönelik makyaj ürünlerine dönüşmeleri için öldürüldükleri gerçeğini ifade etmektedir.

Kahve telvesi, mükemmel doğal koku önleyici nitelikler, UV ışın koruması ve pamuktan % 200 daha hızlı kuruma süresi sağlayan bir ipliğe dönüştürülebilir. Çok fonksiyonlu ipliğin, her gün kullanılan açık hava ve spor performansından çeşitli ev eşyaları için kullanılmaktadır.

Kaynak: Tıklayınız

  • 13 Aralık 2018