Giyim ve Tekstil Üretiminin Çevresel Etkileri Nelerdir?

GİYİM VE TEKSTİL ÜRETİMİNİN ÇEVRESEL ETKİLERİ NELERDİR ?

Doktora araştırması olan sürdürülebilir tekstiller üzerine odaklanan moda sürdürülebilirlik uzmanı Clara Vuletich, Tekstil tedarik zincirlerinin,  üretimin her anında önem taşıdığını belirtmektedir. Elyaf, bir iplik haline getirilene kadar işlenir, ki bu da bir dokumaya dokunur veya örülür. Son olarak, kumaş bir giysi haline getirilir. Bu adımların her biri muhtemelen farklı ülkelerde, muhtemelen farklı kişiler tarafından gerçekleşir.

Endüstri raporu olan Measuring Fashion'a göre, hazır giyim ve ayakkabı endüstrileri, şu anda tüm Avrupa Birliği'ninki kadar neredeyse küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 8'ini oluşturmaktadır. 2030'a gelindiğinde, sadece giyim sanayinin iklim etkisinin, bugünün toplam yıllık ABD sera gazı emisyonlarıyla neredeyse eşleşmesi ve 4.9 karbondioksit yayacağı tahmin edilmektedir. RMIT tekstil teknolojisi uzmanı Mac Fergusson, Avustralya'da üretilen tekstil ürünlerinin dünyanın geri kalanı için iyi bir örnek oluşturduğunu ve küresel endüstrinin daha çevre dostu olması için adım attığını belirtmektedir.

Yaşam döngüsü

Bazı lifler çevre için diğerlerinden daha mı iyi veya daha mı kötü? Hepimiz pamuktan tamamen uzak durmalı mıyız? Lifler, dikkatlice yıkanıp dikkatle bakılacak bir kimono ceketi içine dikilen ince dokunmuş özel bir kumaş haline getirilebilir. Oluşturulan giysi müşteri tarafından kullanılıyor ve çevresel etkileri de ortaya çıkmaktadır. Bazı markalar çevresel kimlik bilgilerini gösterse de, birçoğu kumaşlarının nasıl tedarik edildiğine dair bilgi sağlamamaktadır.

Bilgilendirilmek isteyen tüketiciler, Good On You gibi uygulamaları kullanarak, markaları çevresel etkilerine ve işçilik ve hayvan refahı uygulamalarına göre derecelendiriyor. Ancak bu tür uygulamalar, ilk etapta süreçleri hakkında şeffaf olan markalara güveniyor. Dolabınızın etkisini çevre üzerinde sınırlandırmaya gerçekten çalışıyorsanız, Dr Vuletich yapabileceğiniz en iyi şeyin, yeni satın almayı sınırlandırmak ve sahip olduğunuz şeyi hazine etmek olduğunu belirtmektedir.

Kaynak: Tıklayınız

  • 18 Ekim 2018