Moda Endüstrisinde Kıyafetlerin Geri Dönüşümü

Hangi tekstiller geri dönüştürülebilir?

Pamuk ve yün gibi doğal liflerin mekanik olarak geri dönüştürülmesi, şu anda tüketici sonrası tekstiller için en çok ölçeklendirilebilen geri dönüşüm teknolojisidir. Kimyasal geri dönüşüm söz konusu olduğunda, sadece polyester ve belirli naylonlar kullanılabilir. Bununla birlikte, yeni teknolojiler geliştirilmekte ve bu teknolojiler ile birlikte pamuk üretilebilmektedir.

Tekstiller geri dönüştürüldüğünde ne tür yan ürünler yaratılabilir?

Tekstiller geri dönüştürüldüğünde, çoğunlukla fermuarlar ve düğmeler gibi yan ürünler ortaya çıkmaktadır. Yan ürünler kimyasal maddelerden ve boyalardan koruyucu liflere veya metalik maddelere kadar değişebilir.

Tasarımcılar, tasarımlarında sürdürülebilir ahlak anlayışını ve bilgi birikimine sahip olsalar bile, WRAP'ta tekstil uzmanı danışmanı ve moda danışmanı Carol Rose'a göre, kumaş seçiminde olduğu gibi tedarik zincirinin en başından verilen kararları etkileme gücüne sahip değillerdir.

Tekstil endüstrisinin gerçekten döngüsel olması için, şirketlerin kendi ürünlerini ve tedarik zincirlerini optimize etmenin ötesine geçmesi gerekmektedir. İşbirlikçi bir yaklaşım, yeni sürdürülebilir endüstri standartlarına, şeffaf ölçüm sistemlerine ve yenilikçi teknolojilere olanak sağlamaya yardımcı olabilir.

Kaynak. Tıklayınız

  • 20 Ekim 2018