KKDİK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan REACH’i uyumlaştıran Kimyaasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması ( KKDİK ) hakkındaki yönetmelik 23 Haziran 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanmış olup, verilen altı aylık geçiş süreci sonunda 23 Aralık 2017’de yürürlüğe girmiştir. iç piyasaya yönelik yapılacak olan uygulamalarla, yapılacak denetimler çerçevesinde satışa sunulacak veya satışta bulunan tüm ürün gruplarının Ek-17’de belirtilen kısıtlama şartlarını sağlıyor olması gerekmektedir.

OEKO-TEX

Tekstil Ekolojisi Alanında Uluslararası Araştırma ve Test Birliği (OEKO-TEX®) tarafından tekstil ürünlerinde ekolojik açından şüpheli zararlı maddelerin analizlerini içermekte ve sınır değerler ile kimyasal maddelere kısıtlamalar getirmektedir. İlgili incelemelerin olumlu sonuçlanması halinde başvuru sahipleri, Confindence in textiles passed for harmful substances according to Oeko-tex standart 100” (Tekstillerde Güven Oeko-tex 100 Standardına göre zararlı madde içermez) yazısı bulunan etiketi kullanma hakkına sahip olmaktadırlar.

GOTS

Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) ekolojik ve sosyal kriterler de dahil olmak üzere, organik lifler için uygulamaya konulan tekstil işleme standardıdır. Sertifikalandırılabilir ürünler elyaf ürünler, iplikler, kumaşlar, giysiler, tekstil ihtiva eden oyuncaklar, ev tekstili, tekstil kişisel bakım ürünlerine ek olarak organik tekstil hammaddesi içeren ürünlerdir.