Dimetil formamid (DMFa), tekstil ve deri ürünlerinde boyaların ve diğer kimyasalların çözücü amacıyla yaygın olarak kullanılan bir kimyasaldır. DMFa'nın insan sağlığı ve çevre üzerinde bazı potansiyel riskleri vardır.
Tekstil ve deri ürünlerinde DMFa'nın tayini için çeşitli analitik yöntemler kullanılır. DMFa’yı ayırmak ve tanımlamak için yaygın olarak kullanılan yöntemler Yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC), Gaz kromatografisi (GC), Kütle spektrometrisi (MS) yöntemleridir.

DMFa'nın insan sağlığı üzerinde ciltte tahriş, solunum problemleri ve karaciğer hasarı, üreme sistemine zarar vermek ve doğurganlığı etkilemek gibi baız potansiyel riskleri vardır:

Bu nedenle tekstil ve deri ürünlerinde kullanılan DMFa'nın güvenliğini, uyumluluğunu ve kontrol edilebilmesini sağlayabilmek için çeşitli standartlar ve yönetmelikler mevcuttur. Bu standartlar, ürünlerde izin verilen DMFa konsantrasyonunu belirler.

Tekstil ve Deri Ürünlerinde Dimetil Formamid (DMFa) Tayini için bizimle iletişime geçbilirsiniz.

Analiz Adı Analiz Standardı
Ayakkabı, Ayakkabı Bileşenleri, Tekstil, Plastik - Dimetil Formamid (DMFa) Tayini (GC-MS kullanılarak) TS EN ISO 16189, TS EN 17131