Malzemenin bükülme, gerilme veya esneme yeteneğini değerlendirerek ürünün kullanım alanını ve performansını belirlemede kumaşların elastikliğinin tayini önemli bir parametredir. Elastiklik, bir kumaşın şeklini değiştirme yeteneğini ve orijinal formuna geri dönme kabiliyetini ifade eder. Bu özellik, özellikle giyim ve spor tekstili gibi alanlarda rahatlık ve performans açısından önemlidir.

Kumaşların elastikliğinin tayini, kumaş numunesi belirli bir gerilme veya esneme kuvvetine maruz bırakılması ve bu kuvvet altında kumaşın ne kadar uzayabildiği veya esneyebildiği ölçülmesi temeline dayanır. Bu ölçümler, kumaşın elastik modülünü, esnekliğini ve geri dönüş yeteneğini belirler.

Kumaşların elastikliğinin tayini, giyim endüstrisinde uygun kalıpların ve kesimlerin seçilmesinde ve spor giyiminde hareket özgürlüğünün sağlanmasında önemli bir rol oynar.

 

Analiz Adı Analiz Standardı
Tekstil - Elastik Kumaşlar için Test Metodu - Kumaşların Elastikliğinin Tayini - Şerit Deneyi TS EN ISO 20932-1 , TS EN 14704- 1:2005 (Yürürlükte Değil)