Tekstil ve deri endüstrisinde, ürünlerin üretim sürecinde kullanılan kimyasalların ve işlemlerin kontrolü sürekli ve düzenli yapılmalıdır. Bu süreçlerde kullanılan maddelerin arasında poliklorofenoller (PCP'ler) bulunabilir. PCP'ler, koruyucu ve antimikrobiyal özelliklere sahip kimyasal bileşiklerdir.

 PCP'ler, cilt teması veya solunum yoluyla vücuda alındığında çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, tekstil ve deri ürünlerinde PCP içeriğinin belirlenmesi ve kontrol altında tutulması gerekir. PCP'lerin belirlenmesi için gaz kromatografisi (GC) ve yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) gibi teknikler kullanılabilir.

Tekstil ve deri endüstrisi, PCP'lerin kontrolü ve azaltılması için çeşitli önlemler almalıdır. Malzeme seçimi başta olmak üzere işleme sürecine kadar her aşamada kontrollü işelm yürütülerek PCP kirliliğini en aza indirmek önemlidir.

Tekstil ve Deri Ürünlerinde Poliklorofenol İçeriğinin Belirlenmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Analiz Adı Analiz Standardı
Deri ve Tekstil Ürünlerindeki Poliklorofenol İçeriğinin Belirlenmesi Pentachlorophenol (PCP), Tetrachloro Phenol (TeCP),o-PhenylPhenol (OPP), Trichlorophenol (TriCP) Tayini (GC-MS Kullanılarak) ISO 17070, BVL B 82.02.8