Dimetil fumarat (DMFu), mantar ve küflerin büyümesini engellemek için kullanılan bir antimikrobiyal ajandır. Tekstil ve deri ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Bu ürünlerin raf ömrünü uzatmaya ve mikrobiyal bozulmayı önlemeye yardımcı olur.

Tekstil ve deri ürünlerinde DMFu'nun tayini için çeşitli analitik yöntemler kullanılır. En yaygın yöntemler, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC), Gaz kromatografisi (GC), Kütle spektrometrisi (MS). Bu yöntemler ile DMFu ayrılır ve tanımlanabilir.

DMFu'nun insan sağlığı üzerinde bazı potansiyel riskleri vardır. Ciltte tahrişe ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir, solunması durumunda astım ve bronşit görülebilir, kanserojen olabileceğini de öne sürülmektedir.

Tekstil ve deri ürünlerinde DMFu kullanımı güvenliğini ve uyumluluğunu sağlamak için çeşitli standartlar ve yönetmelikler ile sınırlandırılmıştır. Bu standartlar, ürünlerde izin verilen DMFu konsantrasyonunu belirler.

Tekstil ve Deri Ürünlerinde DMFu Tayini için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Analiz Adı Analiz Standardı
Ayak Giyecekleri, Tekstiller, Deriler, Plastikler, Silika jel Pelletler - Dimetil Fumarat (DMFu) Tayini (GC-MS Kullanılarak) İşletme İçi Metot (ATAL-09 ) (ISO 16186 ve EN 17130 esaslı)
Ayakkabı ve Ayakkabı Bileşenleri - Dimetil Fumarat (DMFu) Tayini (GC-MS kullanılarak) TS EN ISO 16186
Tekstil ve Tekstil Ürünleri - Dimetil Fumarat (DMFu) Tayini (GC-MS kullanılarak) TS EN 17130