Tekstil endüstrisinde, birim uzunluktaki iplik sayısının tayini, kumaşın kalitesi, dokuma sıklığı ve dikiş hassasiyeti gibi faktörlerin belirlenmesinde kullanılır. Bu ölçüm, bir kumaşın dokuma veya örgüsünde kullanılan ipliklerin yoğunluğu ve kalitesi hakkında fikir sahibi olunmasını sağlar. Ayrıca, dikiş endüstrisinde de iplik sayısı, dikişin dayanıklılığı ve görünümü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Birim uzunluktaki iplik sayısının tayini, standart laboratuvar testleri kapsamında, belirli bir uzunluktaki kumaş veya iplik numunesinin alınması ve bu numunelerdeki iplik sayısının mikroskop altında veya özel cihazlar kullanılarak belirlenmesi esasına dayanır.

Tekstil endüstrisinde ürün kalitesinin belirlenmesi ve üretim süreçlerinin iyileştirilmesinde önemli bir parametredir. Özellikle dokuma ve örgü makinelerindeki ayarlamalar ve dikiş makinelerinde kullanılacak iplik seçiminde bu ölçümler dikkate alınır. Daha yüksek iplik sayısı genellikle daha kaliteli ve dayanıklı bir kumaş veya dikiş sağlar.

Ayrıca, birim uzunluktaki iplik sayısının tayini ile AR-Ge çalışmaları sürecinde de yararlanılır. Daha ince iplikler ve daha yoğun dokumalar veya örgüler, daha hafif ve esnek kumaşlar üretmeyi sağlar. Bu da tekstil endüstrisinde sürekli yenilik ve iyileştirmeye olanak tanır.

 

Analiz Adı Analiz Standardı
Tekstil, Dokunmuş Kumaşlar- Birim Uzunluktaki İplik Sayısının Tayini TS 250 EN 1049-2 Metot A-B
Tekstil - Örme Kumaşlardaki İplik Sayısının Tayini BS 5441+A1