TS EN 71-2 Oyuncak Güvenliği – Bölüm 2: Alevlenebilirlik

TS EN 71-2 standardı, tüm oyuncaklar için yasaklanan alevlenebilir malzeme kategorilerini ve belirli oyuncakların küçük bir tutuşma kaynağına maruz bırakıldığında alevlenebilirliğine ilişkin kuralları kapsar.

Yapılan deneyler, belirtilen özel deney şartları altında oyuncakların alevlenebilirliğini belirlemek amacıyla kullanılır. Bu şekilde elde edilen deney sonuçları, oyuncakların veya malzemelerin başka tutuşma kaynaklarına maruz bırakılmaları durumunda muhtemel yanma tehlikesinin genel bir göstergesi olarak düşünülemez.

 

  • Oyuncağın yüzeyinden 50 mm veya daha fazla çıkıntı yapan kıl, tüy veya benzer özelliklere sahip malzemeden (örneğin; serbestçe sallanan kurdeleler, kağıt, örgü gibi kumaş demetler veya diğer sarkan bileşenler) yapılmış sakallar, bıyıklar, peruklar vb. ile ilgili deney.
  • Oyuncağın yüzeyinden 50 mm veya daha az çıkıntı yapan kıl, tüy veya benzer özelliklere sahip malzemeden (örneğin; serbestçe sallanan kurdeleler, kağıt, örgü gibi kumaş demetler veya diğer sarkan bileşenler) yapılmış sakallar, bıyıklar, peruklar vb. ile ilgili deney.
  • Başa takılan oyuncakların sarkan kısımları (Örneğin, kumaş ve karton maskeler, göz maskeleri, yüz maskeleri), oyuncak rol kostümleri veya bir çocuk tarafından içine girilmesi amaçlanan oyuncaklara ilişkin deney.
  • Yumuşak Dolgulu Oyuncaklar İçin Deney.